مارکت پلیس
کسب و کار

بازار آنلاین یا مارکت پلیس آنلاین چیست؟

یک بازار آنلاین یا مارکت پلیس آنلاین (online market place) یک وب سایت یا اپلیکیشن است که خرید از منابع (تامین کنندگان) گوناگون را تسهیل می کند. گردانندگان مارکت پلیس (بازار)، مالک هیچ محصولی نیستند و کسب و کار آنها بر پایه معرفی محصولات دیگران به مشتریان و تسهیل معامله است.

مارکت پلیس آنلاین

از آنجا که مارکت پلیس ها راحتی واقعی را برای مصرف کنندگان به ارمغان آورده اند، در طول چند سال گذشته تعداد آنها به شدت افزایش یافته است. در مارکت پلیس آنلاین، کاربران به صورت الکترونیکی به موجودی تامین کنندگان دسترسی دارند و مارکت پلیس مجبور نیست پیش از پیشنهاد به مشتری، مالک آنها باشد، تمام محصولات تامین کنندگان و اطلاعات واقعی و کامل محصولات در سایت یا اپلیکیشن مارکت پلیس وجود دارد. این قابلیت بسیار گسترده تر از چیزی است که یک مغازه می تواند پیشنهاد دهد.

مارکت پلیس های آنلاین ضعف هایی نیز دارند. از آنجایی که محصولات توسط فروشنده های مختلفی پیشنهاد می شوند، اطلاعات درباره محصولات آنها قابل مقایسه نبوده و سرعت تحویل نیز یکسان نیست. این اتفاق می تواند برای خریدار ناخوشایند باشد. ایجاد یک مارکت پلیس آنلاین به معنای جمع کردن تعداد زیادی تامین کننده به صورت همزمان و یکدست کردن آنها برای مصرف کننده است – که این کار بسیار دشواریست.

با این وجود می توان گفت: اگر مارکت پلیس ها  به خوبی کار کنند، نسبت به سایت های تجارت الکترونیک، ترافیک بیشتر و مجموعه ای گسترده تر از محصولات را دارند و  مشتریان دلایل بیشتری برای ماندن در سایت دارند. در این سیستم ها، برخلاف فروشگاه های آنلاین، چیزی برای فروش از خود ندارند و در واقع مکانی برای معرفی کالاهای دیگران هستند که همین موضوع دوام حضور کاربران را در این سایت ها افزایش می دهد.

مارکت پلیس

انواع مارکت پلیس:

سه نوع مارکت پلیس وجود دارد:

عمودی

یک مارکت پلیس عمودی محصولاتی از تعداد زیادی تامین کننده (منبع) ولی از یک دسته (نوع) می فروشد. برای مثال، Truefacet تنها جواهر و محصولات مرتبط را می فروشد و کار مهم تضمین صحت را انجام می دهد. از آنجایی که احتمال تقلب جواهرات زیاد است این یک ارزش افزوده عالی به حساب می آید.

افقی

مارکت پلیس افقی انواع زیادی از محصولات را می فروشد اما همه آنها ویژگی مشترکی دارند. برای مثال Dote به خانمها پیشنهاد می دهد که به جای اینکه اپلیکیشن خرده فروشی های مختلف را دانلود کنند، همزمان از چند خرده فروشی خرید کنند. کاربران می توانند محصولات خرده فروشان مختلف را در یک زمان در یک اپلیکیشن ببینند. Dote برروی نوعی از مشتریان تمرکز دارد و به آنها چندین محصول از انواع مختلفی از خرده فروشان پیشنهاد می دهد.

جهانی

یک مارکت پلیس جهانی همه چیز می فروشد. یک مثال خوب Ebay است. Ebay ، دارای ۱۶۷ میلیون کاربر و بیش از ۱ میلیارد کالا برای فروش است که بیش از ۸۰% آنها نو هستند.  در مارکت پلیس ها اگر تعداد کافی کالا خرید و فروش شود کاربران می بینند که قیمت عادلانه چه باید باشد و احساس می کنند که ارزش درست را دریافت کرده اند. محیط هایی شبیه Ebay نظم را حفظ می کند زیرا اجتماعی از مردم، در یک بازار کاراتر هستند.

 مارکت پلیس ترکیبی (hybrid marketplace):

Amazon یک مارکت پلیس ترکیبی است. یعنی علاوه بر اینکه کالاهای خودش و سایر شرکت ها را پیشنهاد می دهد، پلتفرمی برای انجام معاملات خریداران و فروشندگان توسط خودشان و یا با کمک Amazon فراهم آورده است.

 

به طور کلی مارکت پلیس ها(market places) مفهوم جدید در تجارت آنلاین هستند که شما را قادر می سازند قدرت انتخاب بیشتری هنگام خرید داشته باشید. این موضوع هم برای فروشندگان و هم برای خریداران محل سود است. برای فروشندگان، مشتریان بیشتر و در نتیجه احتمال فروش بالاتر و برای خریداران، قدرت انتخاب بیشتر و احتمالا قیمت های پایین تر.

 

منبع